
Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?
A Föld Napjának ötletét John McConnell környezetvédelmi aktivista vetette fel 1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban. Azóta évről-évre különböző szervezetek hívják fel az egyre gyarapodó, környezetünket veszélyeztető problémákra a figyelmet. Ebből csupán egy, de igen jelentős és fontos témakör a vizeink védelme, hiszen bolygónkon az élet minden formája, így az ökoszisztéma, a társadalom és a gazdaság is a víztől függ.
Édesvízi forrásaink egyre nagyobb igénybevételnek, túlfogyasztásnak vannak kitéve, de a tengereinket, óceánjainkat és part menti területeket is jelentős mértékben megváltoztattuk az évszázadok óta folytatott romboló tevékenységünkkel. Természetesen, mindez helyreállíthatatlan károkat okozott az ökoszisztémában: súlyos vízszennyezéseket, egész fajok kipusztulását, a biológiai sokféleség csökkenését, a táj romlását, és a tengerpart erózióját eredményezte.
Mindez közvetlen hatással van már napjainkban az éghajlatunkra és előfordulnak olyan területek, ahol állandó vízhiánnyal kell szembenézni.
Könnyű lehet megnyugtatnunk magunkat annyival, hogy “ez nem a mi problémánk”, “úgy sem tehetünk semmit”, “megoldja más”, miközben a valóság az, hogy ha mindannyian elkezdenénk változtatni néhány vízfogyasztással kapcsolatos szokásunkon, közös erővel akár megállíthatnánk a számunkra egyértelműen végzetes folyamatot.
Persze, rögtön felmerül a kérdés, hogy jó, jó, de mégis hogyan?
Ehhez hoztunk néhány víztakarékossági és védelmi tippet, amit könnyedén alkalmazhatsz hétköznapokban:
- Vegyél inkább egy forró zuhanyt! Tudtad, hogy ha zuhanyzol, akkor harmadannyi vizet használsz csak el, mint amikor kádban fürdesz? Gondolj bele, egyetlen apró döntés és máris rengeteg vizet megspóroltál!
- Takaríts meg percenként 5-10 liter vizet! Zárd el fogmosás vagy borotválkozás közben a csapot.
- Sőt, mosogatás közben se folyasd feleslegesen a vizet, amíg sikálod az edényeket. Csak az öblítéshez nyisd ki!
- Szüntesd meg a csöpögést, szivárgást a vízcsapokból, vécétartályokban! A folyamatos csöpögés havonta akár egy kádnyi vizet is elpazarol.
- Használj kevesebb vízlágyító-, öblítő-, mosó- és tisztítószert, szappant és egyéb kozmetikai terméket, így kevesebb szennyvíz keletkezéséhez járulunk hozzá.
- A WC nem szemetes! Amellett, hogy eldugulhat, a nem oda való anyagok (vegyszerek, használt olaj, betétek stb.) a szennyvíztisztító telepen és a folyóinkban is gondot okozhatnak!
- Egy olyan hétköznapi tevékenységhez, mint az autómosás válassz víztakarékos, környezetbarát autómosót és spórolj meg 149 liter vizet egyetlen tisztítási folyamattal!
Az utolsó ponthoz adunk egy kis segítséget is, 20% kedvezményt biztosítunk easy, pro és prémium szolgáltatásainkra, 2022. április 25-ig történő foglalásokra! Ha már rendelkezel a MyGreenLine applikációnkkal, automatikusan elérhető számodra a kupon a felhasználói felületeden. Ha még nem töltötted le, akkor kattints ide:
Vagy add meg az alkalmazásban a “promó kódjaim” menüpont alatt az EARTHDAY22 kuponkódot!
Forrás:
https://wwf.hu/archiv/tulfogyasztas
https://www.eea.europa.eu/hu/themes/water/intro